Navštivte náš nový e-obchod MediFrank-BabyShop! Denně doplňujeme nové zboží.

Inkontinence moči – druhy

Inkontinencí, nechtěným únikem moči, trpí nezanedbatelné procento osob. Veřejnost ji chápe především jako zdravotní problém, spojený s vyšším věkem člověka. Inkontinence je ale diagnózou, která postihuje i řadu osob ve středním věku a negativně ovlivňuje kvalitu jejich života. Relativní podíl obou pohlaví na počtu inkontinentních osob se určuje velmi obtížně. Často se udává, že 85% tvoří ženy a 15% muži.Stresová

Tento typ inkontinence postihuje převážně ženy. Je důsledkem poruchy funkce vnějšího svěrače, kdy příčinou dysfunkce svěračů uretry je ztráta elasticity tkání ve stáří a ochabnutí svalstva pánevního dna. Poruchy vnějšího svěrače mohou být také způsobeny porodem. K inkontinenci dochází při tělesné činnosti, při niž se zvyšuje nitrobřišní tlak - zvedání předmětů, cvičení, kašel, smích apod. Množství uniklé moči může kolísat od několika kapek do desítek mililitrů. V noci, v klidu a na lůžku k inkontinenci obvykle nedochází. U mužů se stresová inkontinence, vzhledem k anatomické stavbě uretry, vyskytuje méně často; např. po úrazu pánve nebo operacích prostaty.


Urgentní

Jedná se o druhou nejčastější formu nechtěného odchodu moči. K tomuto stavu mohou vést různé chorobné stavy - např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, cévní mozková příhoda, cukrovka apod. Příčinou může být dále onemocnění dolních močových cest - např. zánět, nádor, kámen v močovém měchýři apod. Charakteristické je náhlé, bez varování nucení na moč. Pokud nemocný okamžitě nevyprázdní močový měchýř, dojde ke křečovité bolesti v měchýři a spontánnímu úniku moče v množství několika kapek až do stovek mililitrů. K této situaci může dojít v kteroukoliv denní i noční dobu a v jakékoliv poloze. Mezi jednotlivými křečovitými bolestmi má postižený většinou trvale nepříjemný pocit tlaku v podbřišku.


Reflexní

K úniku moči dochází, protože si nemocný potřebu močit buď neuvědomuje, nebo ji není schopen sdělit. Reflexní inkontinence je příznakem neurologického onemocnění anebo poranění mozku nebo míchy. Močový měchýř se vyprazdňuje bez nutkání a reflexně jako u kojence.


Paradoxní

Nechtěný únik moči z přeplněného měchýřečí, aniž by nemocný pociťoval potřebu močit. Paradoxní inkontinence je způsobená získanou slabostí svaloviny močového měchýře a zpočátku se projevuje neúplným vyprazdňováním měchýře, končí spontánním odkapáváním moči z extrémně roztaženého měchýře.