Navštivte náš nový e-obchod MediFrank-BabyShop! Denně doplňujeme nové zboží.

Bližší informace

 

kostkový pesar – perforovaný kostkový pesar


Aktuální informace o pesarech najdete
na našem webu www.pesary.cz

Indikace:
Descensus uteri et vagine – pokles dělohy a pochvy Inkontinence
Prolaps – výhřez dělohy
Insuficiencie – selhávání svalstva pánevního dna
Prevence descenze – poklesu dělohy po opakovaných porodech.


Funkce:
kostkový pesar Léčba vaginálního a děložního prolapsu může být chirurgická nebo nechirurgická. Zaměřujeme se na nechirurgickou léčbu, která se realizuje pomocí „vložek“ do pochvy – pesaru. Pesar je zhotoven z inertního silikonu testovaného a používaného v inplantologii a má kostkový tvar. Materiál může být sterilizován, vyvařován, avšak dostačující čištění je pod tekoucí horkou vodou. Speciální tvar pesaru ulehčuje jeho vložení a optimální vaginální uložení. Stabilizuje polohu pochvy a dělohy v pánvi. Močový měchýř a konečník jsou přitom zatlačeny do správné polohy směrem nahoru. Při chůzi a pohybu se procvičuje a posilňuje svalstvo pánevního dna, čímž se dosahuje dalšího zlepšování polohy měchýře a konečníku. Pesar není překážkou při močení a vyprazdňování stolice, neboť se díky své elasticitě stlačí a tak se přizpůsobí okolním orgánům.


Použití:
Před prvním použitím je třeba pesar opláchnout dezinfekčním prostředkem. Pacientka si pesar ráno vloží do pochvy tak, že si dá jednu nohu na vyšší stoličku, aby se roztáhl poševní vchod a pesar umístí. Každý večer před spaním si pesar vyjme, očistí, event. dezinfikuje a ráno si ho opět vloží do pochvy. Lehkou a pohodlnou manipulaci umožňuje vlákno ve formě kruhové smyčky, které končí v úrovni poševního vchodu a přizpůsobí se místním anatomickým poměrům. Pokud i přes vysokou kvalitu silikonu, z kterého je pesar vyroben, dojde k poškození smyčky, gynekolog odstraní pesar velmi lehce a bezbolestně. V případě, že pacientka si není sama schopna kostkový pesar vyjmout, případně vložit do pochvy, může nechat pesar vložený v pochvě dlouhodobě (6-8 týdnů). Pesar potom vymění gynekolog. U pacientek v postmenopauze je jako doplněk doporučována estrogenová mast nebo krém. Použití estrogenové masti při aplikaci pesaru působí preventivně event. terapeuticky při atrofii poševní sliznice způsobené hormonálním deficitem.


Průběh léčby:
Určení velikosti pesaru zvolí ženský lékař, který též rozhodne o možné doplňující léčbě. Je žádoucí, aby lékař každých 3 – 6 měsíců zkontroloval, zda-li není potřebný jiný rozměr pesaru, neboť intenzivním cvičením pánevního dna dojde k tomu, že stávající rozměr pesaru je po nějaké době velký, nebo při lehčích formách onemocnění, na které byl pesar indikován, není léčba již potřebná. Medikamentózní léčba se může dle zvážení lékaře zahájit současně, nebo průběžně jako doplňující terapie. Pesar umožňuje pacientce zůstat sexuálně aktivní. Nepříjemné příznaky močové inkontinence (spontánní, nebo při kašli unikající moč) jsou odstraněny, nebo výrazně zmírněny. Kostkový pesar FRANK umožňuje pomoci pacientkám, které nemohou, nebo si nepřejí být podrobeny chirurgickému výkonu. Operační zákrok je však možný kdykoliv, i v průběhu terapie pesarem.


Perforovaný kostkový pesar FRANK
Indikace, funkce, použití jsou stejné jako u kostkového pesaru bez perforování. Perforovaný pesar je opatřen otvory, které umožňují odtékání sekretu a krve. Další jeho výhodou je snížená podtlaková síla při vyjmutí. Výsledkem je jednoduší a pohodlnější manipulace jak pro lékaře, tak pro pacientku.


Upozornění:
Vyjmutí kostkového pesaru začínejte jemným krouživým tahem za silikonovou smyčku. Tím pesar uvolníte a pohodlně odstraníte z pochvy.


Pesary jsou vyrobeny ze silikonu, který byl testován v inplantologii. Receptury odpovídají FDA- 1772600, P20,BGA XV, Institut d´ Analyse Essaje du Centre Quest.
Pesary jsou bezpečné, zdravotně nezávadné, neobsahují kadmiové barvy, jsou vhodné ke sterilizaci horkým vzduchem do 250 st. C, pro sterilizaci párou do tlaku 3,8 bar a pro sterilizaci plynem.